tisdag 19 maj 2026    

News

7/7 2021 10:34

Spelet som spelare har väntat på i fyra år

Hytale är ett open world sandbox spel. Det utvecklas av Hypixel Studios med Riot Games som moderföretag. Spelet har utvecklats sedan april 2015 och planeras att lanseras 2023 om inte senare. Men Hytale är inte som vilket spel som helst. Utan Hytale är ett unikt spel, med en community som har sånt tålamod och har så mycket kärlek för ett spel som inte ens har kommit ut. Och med tanke med att Hypixel Studios nästan konstant håller kontakt med fansen, så känns Hytale som en enda stor familj.

Allt började med att Simon Collins-Laflamme och hans gode vän Philippe Touchette hade en Minecraft server vid namn Hypixel där de la upp sina egna världar så andra kunde kolla och utforska dem. Servern utvecklades mer och mer, och fick samtidigt fler spelare. Efter ett tag så la de upp ett nytt minigame på servern, nämligen Skywars. Det blev så populärt så att skaparna och många andra som var anställda kunde försörja sig på servern. Än idag så är Hypixel en av de största Minecraft servrarna som funnits.

Det första tecknet på Hytale är troligen på Hypixel-servern. Från december 2013 och Juli 2014 så kunde man få testa “deras egna framtida spel” innan det var klart om man köpte en MVP+ rank. Hypixels planer att göra ett spel satte mer fart då Mojang, skaparna av Minecraft ändrade reglerna på hur man tjänar pengar på servrar. Detta gjorde att Hypixel tappade 85% i sin omsättning och de insåg att de inte hade full kontroll över sitt projekt. Deras server var också begränsad till hur Minecraft fungerade. De kunde exempelvis inte göra vissa minigames som de ville eller så komplicerade som de ville. De ville göra ett spel med en egen spelmotor som passade olika utvecklare. Utvecklingen startade som sagt april 2015 och fortsätter än idag. 

13 december 2018 så var trailern för Hytale ute på Youtube. Den genererade sjuk förväntan för spelet och fick flera miljoner visningar direkt och ligger idag på över 58 miljoner visningar. Flera kända youtubers pratade om det och spelet fick väldigt mycket uppmärksamhet. Vissa påstod att det var “Minecraft 2” eller en “Minecraftklon”. Medans vissa andra påstod att det var mycket mer komplext och avancerat och att det bara var den block-aktiga grafiken som var lik. Hur som helst, var alla med om att Hytale hade stor potential och många var ivriga att få spela det. Strax innan trailern skapades även företaget Hypixel Studios och skulle vara företaget som utvecklade Hytale, dock så blev det inte mycket ändringar i utvecklingen på grund av detta. Hypixel Studios blev senare uppköpta av Riot Games, ett väldigt stort spelföretag som utvecklat ett av de mest kända spelen någonsin, League of Legends (2009). De köpte Hypixel Studios i April 2020, och detta gör att spelet utvecklas snabbare på grund av större resurser och anställda som Riot Games kan ge dem.

Hypixel Studios gjorde även något väldigt speciellt. De höll kontakt med sina fans som ingen spel gjort förut. De la regelbundet upp så kallade “blog posts” vilket gav uppdateringar om hur utvecklingen av spelet gick och fick feedback från fansen. Men det blir ibland att kommunikation mellan fansen och Hytale blir helt tyst och då möts detta av spekulationer, ilska och mycket annat. En sådan här “depression” som fansen kallar det hände nyligen men slutade sån tur var på grund av att teamet sa att de kommer börja lägga upp blog posts igen och kommunicera bättre. Många började då spekulera att det börjar bli som med Cube World (2013). Ett spel där kommunikation var bra och regelbunden, men till slut blev mindre och mindre till punkten när det inte var någon kommunikation alls. Spelet blev inte det bästa. Andra trodde även att Hypixel Studios försökte få Hytale så perfekt som möjligt, och att det var på grund av detta att utvecklingen tar så lång tid. Hypixel Studios tog upp detta i deras senaste blog post och sa då att de vet att inte allt blir perfekt, men eftersom de började utvecklingen 2015 så har de blivit mycket bättre på att göra spel än var de var först och detta gör då att de gör om mycket och liknande. 

Så, Hypixel Studios fortsätter att utveckla Hytale med ett kärleksfullt och tålmodigt community bakom sig som enligt dem kan bli ett av de bästa spelen någonsin.

(FL-Net)

 


Igår 21:40 Estlands utrikesminister: "Ryssland är svagare än någonsin"


Igår 21:40 Sex dödade i skjutning i Turkiet


Igår 20:40 Fronten i Ukraina - hur går det för Ryssland?


Igår 20:40 Elon Musk förlorar rättegång mot AI-jätte


Igår 19:40 Nyheter från dagen: 18 maj


Igår 19:40 Här ska Natoministrarna få säkra rum - med skånskt tema


Igår 18:40 Trumps trupplöfte oroar "Lilla Amerika" - tusentals jobb hotas i tyska Bayern


Igår 18:40 Barnmorskestudenter i Blekinge behöver förlänga praktiken - föds för få barn


Igår 18:40 Drogskulder bakom hemtjänstrån


Igår 18:40 KD-politiker i Ljusdal lämnar sina uppdrag efter ETC-granskning


Igår 17:40 Valborgsmordet i Norrköping på 60 sekunder


Igår 17:40 Miljöpartiets lokal vandaliserad: "Hot mot demokratin"


Igår 17:40 Klartecken för test av självkörande bilar i Sunne


Igår 16:40 Da Vinci-mysteriet i Söderköping - är tavlan äkta?


Igår 16:40 Åkesson öppen för att stoppa utvisningar: "Inga problem"


Igår 15:40 Stor skogsbrand i Backaryd


Igår 15:40 Ansökan: Vill bygga sex reaktorer norr om Gävle


Igår 14:40 Utredarens förslag: Ta bort rätten till ensamcell


Igår 14:40 Minst sex amerikaner har exponerats för ebola - kan evakueras


Igår 13:40 USA:s militära närvaro i Europa inte lika självklar - i Italien finns 13 000 amerikanska soldater


Igår 13:40 Pastor dömd för grovt barnpornografibrott


Igår 12:40 Smederna på Hults bruk har tränat på jobbet - mår bättre


Igår 12:40 Statsministern håller pressträff inför Natomöte


Igår 12:40 Fredpristagaren Narges Mohammadi har skrivits ut från sjukhuset


Igår 11:40 850 tjänster försvinner på Ikea


Igår 11:40 Virusdrabbade fartyget anländer i Rotterdams hamnområde


Igår 09:40 Ripås: "Mardrömmen är att viruset spridits i veckor"


Igår 07:40 Två döda i jordbävning i Kina


Igår 06:40 Nu är virtuella stängsel tillåtna - här springer korna ut i hagen


Igår 06:40 Här rensas badplatsen i Karlstad på skräp - följ med dykarna under ytan


Igår 06:40 Här lär sig AI sortera svensk ull i det gamla linspinneriet


Igår 02:40 Svensk delägare bakom ny drönarteknik för Ukraina


17/5 22:40 Två stridsflygplan kolliderade under flyguppvisning


17/5 21:40 Tio döda efter beväpnad attack i Mexiko


17/5 20:40 Fem pojkar gripna för grov misshandel i Sölvesborg


17/5 18:40 Dr Hook-sångaren Dennis Locorriere död


17/5 17:40 Ryska propagandan mot Estland: Utbrytarkampanjer och storbildsskärmar


17/5 15:40 Ny misstänkt kinesisk spion gripen i Norge


17/5 15:40 Uppklädda motorcyklister samlades i Karlstad för prostatacancerforskning


17/5 14:40 Attack mot kärnkraftverk i Förenade arabemiraten


17/5 13:40 Chatta med ebola-experten


17/5 12:40 Ebolautbrottet i Liberia 2014


17/5 12:40 Knivbeväpnad man skjuten av polis i Köpenhamn


17/5 12:40 Energikrisen: Frankrike storsatsar på elektrifiering


17/5 08:40 Teförsäljaren som styr världens folkrikaste land


17/5 08:40 Analys: När världen skakar söker Europa en ny partner - i Indien


17/5 06:40 Högt tryck inför Almedalsveckan


17/5 06:40 Här spelar de amerikansk fotboll mitt i Karlskrona: "Känns som en familj"


17/5 06:40 Partiet samarbetar över kommungränsen - han vill återuppliva Vänstern i Säffle


17/5 06:40 Möt "Nursing Anne" - en ny del av vårdutbildningen i Söderhamn


Flera nyheter

ANNONS
ANNONS