tisdag 27 januari 2026

News

7/7 2021 10:34

Spelet som spelare har väntat på i fyra år

Hytale är ett open world sandbox spel. Det utvecklas av Hypixel Studios med Riot Games som moderföretag. Spelet har utvecklats sedan april 2015 och planeras att lanseras 2023 om inte senare. Men Hytale är inte som vilket spel som helst. Utan Hytale är ett unikt spel, med en community som har sånt tålamod och har så mycket kärlek för ett spel som inte ens har kommit ut. Och med tanke med att Hypixel Studios nästan konstant håller kontakt med fansen, så känns Hytale som en enda stor familj.

Allt började med att Simon Collins-Laflamme och hans gode vän Philippe Touchette hade en Minecraft server vid namn Hypixel där de la upp sina egna världar så andra kunde kolla och utforska dem. Servern utvecklades mer och mer, och fick samtidigt fler spelare. Efter ett tag så la de upp ett nytt minigame på servern, nämligen Skywars. Det blev så populärt så att skaparna och många andra som var anställda kunde försörja sig på servern. Än idag så är Hypixel en av de största Minecraft servrarna som funnits.

Det första tecknet på Hytale är troligen på Hypixel-servern. Från december 2013 och Juli 2014 så kunde man få testa “deras egna framtida spel” innan det var klart om man köpte en MVP+ rank. Hypixels planer att göra ett spel satte mer fart då Mojang, skaparna av Minecraft ändrade reglerna på hur man tjänar pengar på servrar. Detta gjorde att Hypixel tappade 85% i sin omsättning och de insåg att de inte hade full kontroll över sitt projekt. Deras server var också begränsad till hur Minecraft fungerade. De kunde exempelvis inte göra vissa minigames som de ville eller så komplicerade som de ville. De ville göra ett spel med en egen spelmotor som passade olika utvecklare. Utvecklingen startade som sagt april 2015 och fortsätter än idag. 

13 december 2018 så var trailern för Hytale ute på Youtube. Den genererade sjuk förväntan för spelet och fick flera miljoner visningar direkt och ligger idag på över 58 miljoner visningar. Flera kända youtubers pratade om det och spelet fick väldigt mycket uppmärksamhet. Vissa påstod att det var “Minecraft 2” eller en “Minecraftklon”. Medans vissa andra påstod att det var mycket mer komplext och avancerat och att det bara var den block-aktiga grafiken som var lik. Hur som helst, var alla med om att Hytale hade stor potential och många var ivriga att få spela det. Strax innan trailern skapades även företaget Hypixel Studios och skulle vara företaget som utvecklade Hytale, dock så blev det inte mycket ändringar i utvecklingen på grund av detta. Hypixel Studios blev senare uppköpta av Riot Games, ett väldigt stort spelföretag som utvecklat ett av de mest kända spelen någonsin, League of Legends (2009). De köpte Hypixel Studios i April 2020, och detta gör att spelet utvecklas snabbare på grund av större resurser och anställda som Riot Games kan ge dem.

Hypixel Studios gjorde även något väldigt speciellt. De höll kontakt med sina fans som ingen spel gjort förut. De la regelbundet upp så kallade “blog posts” vilket gav uppdateringar om hur utvecklingen av spelet gick och fick feedback från fansen. Men det blir ibland att kommunikation mellan fansen och Hytale blir helt tyst och då möts detta av spekulationer, ilska och mycket annat. En sådan här “depression” som fansen kallar det hände nyligen men slutade sån tur var på grund av att teamet sa att de kommer börja lägga upp blog posts igen och kommunicera bättre. Många började då spekulera att det börjar bli som med Cube World (2013). Ett spel där kommunikation var bra och regelbunden, men till slut blev mindre och mindre till punkten när det inte var någon kommunikation alls. Spelet blev inte det bästa. Andra trodde även att Hypixel Studios försökte få Hytale så perfekt som möjligt, och att det var på grund av detta att utvecklingen tar så lång tid. Hypixel Studios tog upp detta i deras senaste blog post och sa då att de vet att inte allt blir perfekt, men eftersom de började utvecklingen 2015 så har de blivit mycket bättre på att göra spel än var de var först och detta gör då att de gör om mycket och liknande. 

Så, Hypixel Studios fortsätter att utveckla Hytale med ett kärleksfullt och tålmodigt community bakom sig som enligt dem kan bli ett av de bästa spelen någonsin.

(FL-Net)

 


Idag 19:40 Så minns man Förintelsen i Motala


Idag 19:40 "Nu försöker EU dra Indien närmare väst"


Idag 18:40 Oppositionen kritisk till flytt av onkologin i Blekinge


Idag 17:40 Knut Hahn-eleverna visste inget om att flytta hemifrån - skapade en UF-guide


Idag 17:40 Funktionsrättsorganisation kritisk till dom i sexbrottshärvan


Idag 16:40 Finansministern: Säkerhetsläget öppnar upp för euron


Idag 16:40 Finlands statsskuld skenar - dramatisk ökning av barnfattigdom


Idag 14:40 Åklagare: Knarkfabriken tillverkade 80 kilo amfetamin - på en vecka


Idag 14:40 Mångmiljonstämning mot värmländska speljätten Embracer


Idag 12:40 Terrordömd man från Linköping - så jobbar kommunen mot extremism


Idag 12:40 Åklagarmyndigheten vill se fängelsestraff för illegal IP-tv


Idag 12:40 Bidragshärvan i Minnesota som vände allt upp och ner


Idag 11:40 Frankrike röstar ja till 15-årsgräns på sociala medier


Idag 11:40 Kvinna skulle rövas bort i Karlskrona - vittnen grep in


Idag 08:40 Reggae-legendaren Sly Dunbar död


Idag 08:40 Ny prognos - rejält högre elpris


Idag 08:40 Miljontals amerikaner skottar fram USA efter historisk vinterstorm


Idag 08:40 Indien och EU överens om frihandelsavtal


Idag 06:40 Ska ha lurat privatpersoner på 32 miljoner - i dag döms Lyxbedragaren på nytt


Idag 06:40 Snart visas Ransby-konstnären Anna Israelssons verk på Liljevalchs vårsalong


Idag 06:40 Kiki Furstedt (V) lämnar sina uppdrag - "Ofta slag under bältet"


Idag 04:40 Stöd per telefon också under natten


Idag 03:40 Uppgifter: Gränspolisens "överbefälhavare" Gregory Bovino avsätts


Idag 01:40 "Riskerar få fler unga i den kriminella karusellen"


Idag 01:40 126 döda i amerikanska båtattacker


Igår 22:40 Tyska ministern: Östersjön mest troligt för ryskt anfall


Igår 22:40 "Bra" samtal mellan Trump och Walz - antalet gränspoliser kan minska


Igår 20:40 Efter dödsskjutningen - oväntad kritik från USA:s vapenlobby


Igår 20:40 Dödsskjutningen av Alex Pretti - det visar bilderna om förloppet


Igår 19:40 SD-ledamoten Katja Nyberg efter brottsmisstankarna: "Offentligt karaktärsmord"


Igår 18:40 Nyheter från dagen: 26 januari


Igår 18:40 Trump hugger sitt namn i Washingtons sten


Igår 18:40 Sju döda efter flygkraschen i Maine i USA


Igår 17:40 Kristersson (M) vill se över preskriptionstiden efter tv-profilens flykt


Igår 17:40 Rutte: Europa hjälplösa utan USA


Igår 16:40 LIU bakom nationell satsning på studenters hälsa


Igår 16:40 Drev knarkfabrik i Lund - nu misstänks 50-åring igen


Igår 16:40 Jonathan blev felaktigt dödförklarad - nu tar hovrätten upp fallet


Igår 16:40 Alla åtalade frias från sexualbrott mot funktionsnedsatta personer


Igår 16:40 Advokaten: "Liam visste inte att kniven träffade"


Igår 15:40 Jimmie Åkesson till akuten - halkade och slog i spegel


Igår 14:40 Hanna Aronsson Elfman uttagen till vinter OS


Igår 13:40 Nya förslag om skärpta regler för unga brottslingar


Igår 13:40 Dödligt jordskred i Indonesien - 80 personer saknas


Igår 12:40 Tre anledningar: Därför behöver Nato USA


Igår 12:40 Efter lång väntan - onkologin kan få nya lokaler på Blekingesjukhuset


Igår 11:40 Sportadmin får betala sex miljoner efter hackerattack


Igår 11:40 Uppgifter: EU inleder rättslig process mot Musks Grok


Igår 10:40 Dödskjutningen i Minneapolis - detta vet vi


Igår 10:40 Många befaras döda i båtolycka i södra Filippinerna


Flera nyheter

ANNONS
ANNONS