torsdag 16 april 2026    

News

7/7 2021 10:34

Spelet som spelare har väntat på i fyra år

Hytale är ett open world sandbox spel. Det utvecklas av Hypixel Studios med Riot Games som moderföretag. Spelet har utvecklats sedan april 2015 och planeras att lanseras 2023 om inte senare. Men Hytale är inte som vilket spel som helst. Utan Hytale är ett unikt spel, med en community som har sånt tålamod och har så mycket kärlek för ett spel som inte ens har kommit ut. Och med tanke med att Hypixel Studios nästan konstant håller kontakt med fansen, så känns Hytale som en enda stor familj.

Allt började med att Simon Collins-Laflamme och hans gode vän Philippe Touchette hade en Minecraft server vid namn Hypixel där de la upp sina egna världar så andra kunde kolla och utforska dem. Servern utvecklades mer och mer, och fick samtidigt fler spelare. Efter ett tag så la de upp ett nytt minigame på servern, nämligen Skywars. Det blev så populärt så att skaparna och många andra som var anställda kunde försörja sig på servern. Än idag så är Hypixel en av de största Minecraft servrarna som funnits.

Det första tecknet på Hytale är troligen på Hypixel-servern. Från december 2013 och Juli 2014 så kunde man få testa “deras egna framtida spel” innan det var klart om man köpte en MVP+ rank. Hypixels planer att göra ett spel satte mer fart då Mojang, skaparna av Minecraft ändrade reglerna på hur man tjänar pengar på servrar. Detta gjorde att Hypixel tappade 85% i sin omsättning och de insåg att de inte hade full kontroll över sitt projekt. Deras server var också begränsad till hur Minecraft fungerade. De kunde exempelvis inte göra vissa minigames som de ville eller så komplicerade som de ville. De ville göra ett spel med en egen spelmotor som passade olika utvecklare. Utvecklingen startade som sagt april 2015 och fortsätter än idag. 

13 december 2018 så var trailern för Hytale ute på Youtube. Den genererade sjuk förväntan för spelet och fick flera miljoner visningar direkt och ligger idag på över 58 miljoner visningar. Flera kända youtubers pratade om det och spelet fick väldigt mycket uppmärksamhet. Vissa påstod att det var “Minecraft 2” eller en “Minecraftklon”. Medans vissa andra påstod att det var mycket mer komplext och avancerat och att det bara var den block-aktiga grafiken som var lik. Hur som helst, var alla med om att Hytale hade stor potential och många var ivriga att få spela det. Strax innan trailern skapades även företaget Hypixel Studios och skulle vara företaget som utvecklade Hytale, dock så blev det inte mycket ändringar i utvecklingen på grund av detta. Hypixel Studios blev senare uppköpta av Riot Games, ett väldigt stort spelföretag som utvecklat ett av de mest kända spelen någonsin, League of Legends (2009). De köpte Hypixel Studios i April 2020, och detta gör att spelet utvecklas snabbare på grund av större resurser och anställda som Riot Games kan ge dem.

Hypixel Studios gjorde även något väldigt speciellt. De höll kontakt med sina fans som ingen spel gjort förut. De la regelbundet upp så kallade “blog posts” vilket gav uppdateringar om hur utvecklingen av spelet gick och fick feedback från fansen. Men det blir ibland att kommunikation mellan fansen och Hytale blir helt tyst och då möts detta av spekulationer, ilska och mycket annat. En sådan här “depression” som fansen kallar det hände nyligen men slutade sån tur var på grund av att teamet sa att de kommer börja lägga upp blog posts igen och kommunicera bättre. Många började då spekulera att det börjar bli som med Cube World (2013). Ett spel där kommunikation var bra och regelbunden, men till slut blev mindre och mindre till punkten när det inte var någon kommunikation alls. Spelet blev inte det bästa. Andra trodde även att Hypixel Studios försökte få Hytale så perfekt som möjligt, och att det var på grund av detta att utvecklingen tar så lång tid. Hypixel Studios tog upp detta i deras senaste blog post och sa då att de vet att inte allt blir perfekt, men eftersom de började utvecklingen 2015 så har de blivit mycket bättre på att göra spel än var de var först och detta gör då att de gör om mycket och liknande. 

Så, Hypixel Studios fortsätter att utveckla Hytale med ett kärleksfullt och tålmodigt community bakom sig som enligt dem kan bli ett av de bästa spelen någonsin.

(FL-Net)

 


Idag 18:40 En miljard i skadekostnader efter stormen Johannes - "Sticker ut"


Idag 18:40 Tuff konkurrens att sälja majblommor: "Alla har redan köpt"


Idag 18:40 Här tävlar värmländska högstadieelever om att bli smartast i landet


Idag 18:40 Klartecken för myggbekämpning i Karlstad


Idag 17:40 Länsstyrelsen: Ransonering av drivmedel kan behövas


Idag 17:40 Trots kritiken - Alice Teodorescu Måwe (KD) vägrar avslöja hemliga donatorn


Idag 17:40 Klart för fotbollssommar i Karlstad - ökade öppettider fram till 06.00


Idag 17:40 Stoppades i tullen i Hån med 144 kilo cannabis - döms till fängelse


Idag 17:40 VM på tv - och öppet längre? Krögare välkomnar förslaget


Idag 17:40 Sveriges Lärare: Rädd att män skräms från förskolläraryrket


Idag 16:40 Två män häktade misstänkta för människorov i Karlskrona


Idag 16:40 E22 vid Karlshamn avstängd en månad: "Jättestor påverkan"


Idag 14:40 Vattenbrist pressar företag på Gotland - kan lämna ön


Idag 13:40 Ghost kan få pris från regeringen - nominerade igen


Idag 13:40 Trots kritiken - straffåldern sänks till 13 år


Idag 13:40 Stigande bränslepriser - så påverkas din resa i sommar


Idag 12:40 Nätläkare granskas - kan ta emot hundra patienter om dagen


Idag 11:40 Klart: Jacob Bergström och Viktor Gustafsson förlänger till 2030


Idag 10:40 Straff hotar familjer med barn i riskzon


Idag 08:40 Rapport: Brister i myndigheters arbete mot etnisk diskriminering


Idag 08:40 "En fruktansvärd natt" - många döda och skadade i ryska attacker


Idag 06:40 Larmet inifrån BUP: "Ovärdigt ett välfärdsland"


Idag 06:40 Péter Magyar angriper statlig tv i direktsändning: "Propaganda"


Idag 06:40 I fokus: Kan Trump verkligen bygga en "Golden dome"?


Idag 06:40 Trumps "gyllene kupol" - hopp och osäkerhet i utkanten av USA


Idag 06:40 Vinna eller försvinna för Karlskrona i handbollen - ställs mot storfavoriterna


Idag 06:40 Läckande kräftodling hotar känsligt vattendrag i Kila


Idag 04:40 AI-robot jagar vildsvin - viral succé i Polen


Igår 23:40 Regeringen pekar ut Ryssland bakom angreppet: "Aldrig hänt förut"


Igår 21:40 Regimen i Iran tystar befolkningen - grips för "landsförräderi"


Igår 21:40 Samtal om plan B för Nato - Sverige ingår


Igår 20:40 Netflix-skådis i drunkningsolycka


Igår 19:40 Sebastian Stakset svarar på barns frågor om gängkriminalitet


Igår 19:40 Sebastian Stakset - ger tips till ungdomar


Igår 18:40 Stopp på E20 utanför Skara i båda riktningar


Igår 18:40 Kartkontroversen: Falska påståenden om att Apple suddar bort Libanon


Igår 17:40 Sista dagen för dubbdäcken - rusch på verkstäderna


Igår 17:40 Betalningsproblem i många Coop-butiker - blipp-systemet ligger nere


Igår 16:40 Så ska du tänka med hudvård i solen i sommar


Igår 15:40 Linus på linjen fortsätter dyka upp i Vadstena - "Ett roligt inslag"


Igår 15:40 Stora problem för Coop


Igår 15:40 Vägbommar byggs längs E22 - ska underlätta vid trafikolyckor


Igår 15:40 Full fart i däckverkstaden - Mona bokar tid redan på hösten


Igår 14:40 Regeringen vill stoppa bidrag till grovt kriminella


Igår 14:40 Ny skolskjutning i Turkiet - fyra döda


Igår 12:40 Debatten efter Vid pump: "Katastrof" och "skräckexempel"


Igår 12:40 Katja Nyberg delgiven misstanke om grov olovlig körning


Igår 11:40 Förskollärarens anställning avslutas - "Svår arbetsrättslig situation"


Igår 10:40 Regeringen om cyberhotet mot Sverige


Igår 08:40 Forskarrapport: Regeringen ignorerar Lagrådet i högre grad än sina föregångare


Flera nyheter

ANNONS
ANNONS