söndag 10 maj 2026    

News

5/9 2020 15:27

Trump eller Biden?

I höst avgörs vem av Donald Trump eller Joe Biden som kommer att bli USA:s president. Antingen kommer Republikanen Trump att sitta kvar ytterligare en mandatperiod eller så kommer Demokraten Joe Biden att styra USA. Båda är till åren och frågan är om de har vad som krävs för ett enormt krävande arbete.

Gamla gubbar och gummor

Det är väldokumenterat att amerikanska presidenter åldras I snabbare takt än vanligt folk. Där foton från deras första dag som president skiljer sig avsevärt från hur de ser ut åtta år senare. Både George W Bush och Barack Obama såg ut att ha åldrats ett par årtionden efter två genomförda mandatperioder.

Kommer Joe Biden att orka stå upp i åtta år om han blir president? - Han talar redan lite sluddrigt och osammanhängande, och utstrålar knappast den beslutsamhet och pondus som krävs av en amerikansk president.

Donald Trump ser dock helt oförändrad ut efter fyra år och ser ut att trivas i det kaos som ständigt omgärdar honom, ofta skapat av honom själv. Han har precis samma uppsyn som för fyra år sedan, och ser nästan ut som att han genomgått en föryngringsprocess som president.

  • Andra presidentkandidater som fallit bort sedan tidigare är också väldigt ålderstigna. - Varken Bernie Sanders eller Hillary Clinton är några duvungar och har länge passerat pensionsåldern.

Vem vinner valet – Vad säger oddssättarna?

Att följa oddset för de två kandidaterna är en fingervisning av vems som kommer att vinna, eller vem som för stunden anses vara den starkaste kandidaten. En tillförlitlig källa för odds på den svenska marknaden är pionjären Unibet casino, som erbjuder spelare odds på olika politiska val, svenska som utländska.

Inför förra presidentvalet i USA 2016 var Hillary Clinton favorit till att vinna presidentvalet, men förlorade som bekant knappt mot Donald Trump. Det bevisar att oddssättarna har en felmarginal i sina analyser, som också möjliggör god vinstchanser på högoddsaren som anses ha mindre chans att vinna.

 

Politikers status idag - Politisk makt är inte längre coolt

Att politikeryrket inte längre har samma höga status som det en gång hade är lätt att konstatera. De som kandidaterar är oftast inte på toppen av sin karriär, utan på väg utför. Deras starkaste och mest produktiva år tillbringades sannolikt i näringslivet (Joe Biden är undantaget). Samtidigt söker sig dagens mest framstående individer till toppositioner i näringslivet, och väljer bort en karriär inom politik.

Liknande trend pågår i Sverige. Där politikerkåren visserligen är betydligt yngre, men har en sömnig och dekadent image. Där man gärna sitter vid makten, men ogillar ansvaret att styra ett land under svårare tider.

Politikens framtid

Kanske står hela det politiska systemet inför ett vägskäl till digital föryngring. - Politik är den enda sektor som inte har förändrats sedan digitaliseringen startade, och ser i princip likadan ut som för 100 år sedan. Det är ett förlegat system, och det är kanske därför som gamla gubbar och tanter skiner starkast i politikens finrum i USA. Sverige har väldigt många unga politiker, men det är knappast de som var bäst i klassen. - Det är lätt att konstatera när man lyssnar på de som leder landet idag, vare sig det är live eller en bandad inspelning.

Är det lätt eller svårt att göra narr av Trump?

Avslutningsvis är det alltid roligt att göra sig lustig på Donald Trumps bekostnad, om man lyckas vill säga. - På ytan ser han ut att vara en tacksam person att satirisera. Men eftersom satir går ut på att klä av kejsaren naken, är han faktiskt ett svårt objekt att klä av. Eftersom satir om Donald Trump blir lätt en upprepning av vad han själv redan framfört, men en sämre kopia. De fadäser och skandaler som stundom uppdagas ser inte ut att störa honom, han är som en öppen bok. Därmed försvinner mycket av den kreativa tolkningen och möjligheten att läsa mellan raderna, men ibland lyckas man.

 

 


Idag 17:40 Jämshögs IF städade byn - stor skräpplockardag i helgen


Idag 16:40 Artisterna som är för och emot Israel i Eurovision song contest 2026


Idag 16:40 Solberg tvåa i Portugal


Idag 15:40 Skogsbrand rasar söder om Gävle


Idag 14:40 Trio i 20-årsåldern satsar på lantbruk med gamla maskiner


Idag 14:40 Hjälp till misstänkt hantasmittad - med fallskärm


Idag 07:40 Virusdrabbade fartyget framme vid Teneriffa


Idag 06:40 Valtempen stiger - valdag på Valla folkhögskola


Idag 06:40 Fattiga ryska regioner betalar för uppbyggnaden i Ukraina


Idag 06:40 Centerpartisten Karin Täppers från Torsby rasar mot jämställdheten på NWT:s sportsidor


Idag 06:40 Ali Rahimi tvingades fly för sin konst - målar mer färgglatt idag


Idag 02:40 Analys: "Nämner inte seger och Ukraina i samma mening - det säger något"


Igår 23:40 Man anhållen misstänkt för mord i Hofors


Igår 22:40 Kvinna kritiskt skadad i trafikolycka i Mantorp


Igår 21:40 Här firar "Hide the pain Harold" efter att Magyar svurits in i parlamentet


Igår 20:40 "Dansministern" tillbaka i rampljuset: "Lysande PR-strategi"


Igår 18:40 Miljoner till Kristerssons svägerskas stiftelse: "Delikatessjäv"


Igår 17:40 Växtintresserade samlades i Sveriges vackraste park


Igår 14:40 Här undviker Andersson "sjukt" möte med V-ledaren


Igår 14:40 Fullt utvecklad brand i centrala Karlstad


Igår 12:40 Gräsbrand i Hudiksvall - traktor som harvade åker


Igår 10:40 Fyrhjuling välte - kvinna allvarligt skadad


Igår 09:40 Misstänkt mordbrand i Finspång - ytterdörr brann


Igår 09:40 Avgångskrav i Labour när Farage jublar i England


Igår 09:40 Symboliska paraden rumphuggs: "Kriget börjar krypa närmare"


Igår 09:40 Säng började brinna - en person till sjukhus


Igår 07:40 Efter 100 år - separatisterna störst i Wales


Igår 06:40 Östgötar och gotlänningar toppar i intresse för naturen


Igår 06:40 Odla ätbart trendar - fler i Blekinge vill bli självförsörjande


Igår 06:40 Sopkärlsstrid i Karlstad - kräver att kommunen tar ansvar vid olycka


Igår 06:40 Politikernas textmiss tvingar Anton vara hemma ensam fast han inte vill


Igår 05:40 EU:s nya flygregler i bränslekrisen: Ingen "force majeure"


Igår 03:40 Sverige nämns i nyligen släppta UFO-filerna: "Välkänt"


Igår 02:40 Professorn: Därför är myndigheterna på tårna kring hantaviruset


Igår 02:40 Analys: "Historiskt maktskifte - så blir nya Ungern"


Igår 02:40 Efter Orbáns valförlust - här söker aktivister bevis i soptunnor


8/5 23:40 Nya sonderingsrundor i Danmark


8/5 22:40 Brittisk AI-rappare sponsras av högernationalistiskt parti


8/5 21:40 Flera svenska universitet drabbade i hackerattack


8/5 21:40 Åklagaren: "Det här är ett pilotfall"


8/5 21:40 Från lyxkryssning till smittohärd - så spreds hantaviruset på Hondius


8/5 20:40 Efterlyst i frontalkrock på Gotland


8/5 19:40 Cyklist och bil i krock i Söderhamn - föraren smet


8/5 18:40 Linköpings kommun höjer lönerna i äldreomsorgen


8/5 17:40 Ukrainska ministern: Sveriges bordningar hjälper oss


8/5 17:40 Experter: Sänkt matmoms kan ätas upp av ökande priser


8/5 17:40 Kokainrester hittade på Leos lekland i Malmö


8/5 17:40 Hantaviruset: Detta har hänt


8/5 17:40 Ändrad alkohollag förenklar för krögare - "Skönt att slippa nattamaten"


8/5 17:40 Flera unga tog sina liv i Bollnäs - utredning visar flera brister


Flera nyheter

ANNONS
ANNONS