torsdag 4 juni 2026    

News

5/9 2020 15:27

Trump eller Biden?

I höst avgörs vem av Donald Trump eller Joe Biden som kommer att bli USA:s president. Antingen kommer Republikanen Trump att sitta kvar ytterligare en mandatperiod eller så kommer Demokraten Joe Biden att styra USA. Båda är till åren och frågan är om de har vad som krävs för ett enormt krävande arbete.

Gamla gubbar och gummor

Det är väldokumenterat att amerikanska presidenter åldras I snabbare takt än vanligt folk. Där foton från deras första dag som president skiljer sig avsevärt från hur de ser ut åtta år senare. Både George W Bush och Barack Obama såg ut att ha åldrats ett par årtionden efter två genomförda mandatperioder.

Kommer Joe Biden att orka stå upp i åtta år om han blir president? - Han talar redan lite sluddrigt och osammanhängande, och utstrålar knappast den beslutsamhet och pondus som krävs av en amerikansk president.

Donald Trump ser dock helt oförändrad ut efter fyra år och ser ut att trivas i det kaos som ständigt omgärdar honom, ofta skapat av honom själv. Han har precis samma uppsyn som för fyra år sedan, och ser nästan ut som att han genomgått en föryngringsprocess som president.

  • Andra presidentkandidater som fallit bort sedan tidigare är också väldigt ålderstigna. - Varken Bernie Sanders eller Hillary Clinton är några duvungar och har länge passerat pensionsåldern.

Vem vinner valet – Vad säger oddssättarna?

Att följa oddset för de två kandidaterna är en fingervisning av vems som kommer att vinna, eller vem som för stunden anses vara den starkaste kandidaten. En tillförlitlig källa för odds på den svenska marknaden är pionjären Unibet casino, som erbjuder spelare odds på olika politiska val, svenska som utländska.

Inför förra presidentvalet i USA 2016 var Hillary Clinton favorit till att vinna presidentvalet, men förlorade som bekant knappt mot Donald Trump. Det bevisar att oddssättarna har en felmarginal i sina analyser, som också möjliggör god vinstchanser på högoddsaren som anses ha mindre chans att vinna.

 

Politikers status idag - Politisk makt är inte längre coolt

Att politikeryrket inte längre har samma höga status som det en gång hade är lätt att konstatera. De som kandidaterar är oftast inte på toppen av sin karriär, utan på väg utför. Deras starkaste och mest produktiva år tillbringades sannolikt i näringslivet (Joe Biden är undantaget). Samtidigt söker sig dagens mest framstående individer till toppositioner i näringslivet, och väljer bort en karriär inom politik.

Liknande trend pågår i Sverige. Där politikerkåren visserligen är betydligt yngre, men har en sömnig och dekadent image. Där man gärna sitter vid makten, men ogillar ansvaret att styra ett land under svårare tider.

Politikens framtid

Kanske står hela det politiska systemet inför ett vägskäl till digital föryngring. - Politik är den enda sektor som inte har förändrats sedan digitaliseringen startade, och ser i princip likadan ut som för 100 år sedan. Det är ett förlegat system, och det är kanske därför som gamla gubbar och tanter skiner starkast i politikens finrum i USA. Sverige har väldigt många unga politiker, men det är knappast de som var bäst i klassen. - Det är lätt att konstatera när man lyssnar på de som leder landet idag, vare sig det är live eller en bandad inspelning.

Är det lätt eller svårt att göra narr av Trump?

Avslutningsvis är det alltid roligt att göra sig lustig på Donald Trumps bekostnad, om man lyckas vill säga. - På ytan ser han ut att vara en tacksam person att satirisera. Men eftersom satir går ut på att klä av kejsaren naken, är han faktiskt ett svårt objekt att klä av. Eftersom satir om Donald Trump blir lätt en upprepning av vad han själv redan framfört, men en sämre kopia. De fadäser och skandaler som stundom uppdagas ser inte ut att störa honom, han är som en öppen bok. Därmed försvinner mycket av den kreativa tolkningen och möjligheten att läsa mellan raderna, men ibland lyckas man.

 

 


Idag 16:40 Polis misstänks ha tagit betalt för sökningar - åtalas för dataintrång


Idag 16:40 Liberaler om väljartappet: "Har varit uträknade förr"


Idag 16:40 Mette-Marit på sjukhus


Idag 16:40 Flygplansincident i Frankfurt - flera skadade


Idag 16:40 Trogna rockbesökaren Felix, 29, provar på volontär i år: "Känns redan värt det"


Idag 16:40 Sjöpolisen tillbaka i Värmland efter drygt två decennier


Idag 15:40 Förtidsröstning i Karlshamn igång: "Rädd att glömma bort det annars"


Idag 14:40 Misstänkt kartell med livsmedelsgrossister


Idag 14:40 Brasilien förbereder nya köp av Gripenflygplan


Idag 14:40 Personbilar i krock utanför Kil - väg 61 avspärrad


Idag 14:40 Åklagaren: Har förståelse för att det blev en lägre misstankegrad


Idag 12:40 Se brandroboten släcka branden - hoppas minska riskerna vid insatser


Idag 12:40 Nu vaknar hårdrockarna - häng med på campingen på Sweden Rock


Idag 11:40 Se björnmamman gosa med sina ungar på gräsmattan i Järvsö


Idag 10:40 Så hanterar du de aggressiva måsarna


Idag 08:40 SCB: Oppositionen klart större än Tidöpartierna


Idag 08:40 Kraftig ökning av antalet skadade i olyckor med elsparkcykel 2025


Idag 08:40 V-kandidat i Karlskrona hyllar terror - stryks från listorna


Idag 07:40 Kungen sågar tv-serien Queen Silvia: "Är förfärligt"


Idag 07:40 Larmade om avgående SD-ledamoten - efter "särskilt hänsynslös film"


Idag 06:40 Tuff kamp mot övergödningen i Storåns sjöar i Åtvidaberg


Idag 06:40 Ny "drönardödare" utvecklad på rekordtid med EU:s hjälp


Idag 06:40 Trump nominerar Todd Blanche till justitieminister


Idag 06:40 Allt svårare att få volontärer till Sweden Rock: "Stress"


Idag 06:40 Politisk reklam ska märkas - centerpartisten Erik Evestam kritisk


Idag 06:40 Gävles "största världskändis" kan få massiv muralmålning i city


Idag 06:40 Springsteen och Rage Against the Machine - fans av Joel Hägglund från Gävle


Idag 04:40 Ny björnattack i Japan - fyra skadade på fabriksområde


Idag 03:40 Två dödade i ny amerikansk båtattack


Igår 22:40 EU:s plan: Frigöra sig från USA:s techdominans


Igår 22:40 BILDEXTRA: Publik, artister och band på Sweden Rock Festival 2026


Igår 21:40 Man död i trafikolycka - körde av vägen mellan Ödeshög och Vadstena


Igår 21:40 Tekniska problem hos Telenor


Igår 21:40 Amerikansk organisation tipsade polisen om SD-ledamoten


Igår 20:40 Våldsamma protester efter mordet på Nowak


Igår 20:40 Historisk rättegång i Syrien


Igår 19:40 Litauen kan ta emot amerikanska kärnvapen


Igår 18:40 Både regn och sol i veckan: Så blir vädret till studentfirande och nationaldag


Igår 17:40 Här ska generationer mötas - Sundus: "Inte funnits i Ryd"


Igår 16:40 Åkessons svar om SD-ledamoten: "Väldigt obehagligt"


Igår 15:40 Flera påkörda i Linköping - efter eventuellt sjukdomsfall


Igår 15:40 Miljonsatsning på rör - fabriken växer med 100 nya jobb


Igår 14:40 Ridningen får tonåringar i Karlstad att må bättre


Igår 13:40 Polis i Östergötland åtalas för barnpornografibrott


Igår 13:40 USA: Frågan om lagstiftning kring sociala medier splittrar


Igår 13:40 Ett år efter hans död - nu visas Kjell Hobjers konst upp på museum


Igår 12:40 Chatt: Ställ dina frågor om missade diagnoser


Igår 12:40 Extrapengar till trogna undersköterskor i regionen


Igår 11:40 Så stor fallskärm kan avhoppade SD-ledamoten få


Igår 11:40 Klart: Lars Løkke Rasmussen fortsätter som utrikesminister


Flera nyheter

ANNONS
ANNONS