tisdag 10 mars 2026    

News

5/9 2020 15:27

Trump eller Biden?

I höst avgörs vem av Donald Trump eller Joe Biden som kommer att bli USA:s president. Antingen kommer Republikanen Trump att sitta kvar ytterligare en mandatperiod eller så kommer Demokraten Joe Biden att styra USA. Båda är till åren och frågan är om de har vad som krävs för ett enormt krävande arbete.

Gamla gubbar och gummor

Det är väldokumenterat att amerikanska presidenter åldras I snabbare takt än vanligt folk. Där foton från deras första dag som president skiljer sig avsevärt från hur de ser ut åtta år senare. Både George W Bush och Barack Obama såg ut att ha åldrats ett par årtionden efter två genomförda mandatperioder.

Kommer Joe Biden att orka stå upp i åtta år om han blir president? - Han talar redan lite sluddrigt och osammanhängande, och utstrålar knappast den beslutsamhet och pondus som krävs av en amerikansk president.

Donald Trump ser dock helt oförändrad ut efter fyra år och ser ut att trivas i det kaos som ständigt omgärdar honom, ofta skapat av honom själv. Han har precis samma uppsyn som för fyra år sedan, och ser nästan ut som att han genomgått en föryngringsprocess som president.

  • Andra presidentkandidater som fallit bort sedan tidigare är också väldigt ålderstigna. - Varken Bernie Sanders eller Hillary Clinton är några duvungar och har länge passerat pensionsåldern.

Vem vinner valet – Vad säger oddssättarna?

Att följa oddset för de två kandidaterna är en fingervisning av vems som kommer att vinna, eller vem som för stunden anses vara den starkaste kandidaten. En tillförlitlig källa för odds på den svenska marknaden är pionjären Unibet casino, som erbjuder spelare odds på olika politiska val, svenska som utländska.

Inför förra presidentvalet i USA 2016 var Hillary Clinton favorit till att vinna presidentvalet, men förlorade som bekant knappt mot Donald Trump. Det bevisar att oddssättarna har en felmarginal i sina analyser, som också möjliggör god vinstchanser på högoddsaren som anses ha mindre chans att vinna.

 

Politikers status idag - Politisk makt är inte längre coolt

Att politikeryrket inte längre har samma höga status som det en gång hade är lätt att konstatera. De som kandidaterar är oftast inte på toppen av sin karriär, utan på väg utför. Deras starkaste och mest produktiva år tillbringades sannolikt i näringslivet (Joe Biden är undantaget). Samtidigt söker sig dagens mest framstående individer till toppositioner i näringslivet, och väljer bort en karriär inom politik.

Liknande trend pågår i Sverige. Där politikerkåren visserligen är betydligt yngre, men har en sömnig och dekadent image. Där man gärna sitter vid makten, men ogillar ansvaret att styra ett land under svårare tider.

Politikens framtid

Kanske står hela det politiska systemet inför ett vägskäl till digital föryngring. - Politik är den enda sektor som inte har förändrats sedan digitaliseringen startade, och ser i princip likadan ut som för 100 år sedan. Det är ett förlegat system, och det är kanske därför som gamla gubbar och tanter skiner starkast i politikens finrum i USA. Sverige har väldigt många unga politiker, men det är knappast de som var bäst i klassen. - Det är lätt att konstatera när man lyssnar på de som leder landet idag, vare sig det är live eller en bandad inspelning.

Är det lätt eller svårt att göra narr av Trump?

Avslutningsvis är det alltid roligt att göra sig lustig på Donald Trumps bekostnad, om man lyckas vill säga. - På ytan ser han ut att vara en tacksam person att satirisera. Men eftersom satir går ut på att klä av kejsaren naken, är han faktiskt ett svårt objekt att klä av. Eftersom satir om Donald Trump blir lätt en upprepning av vad han själv redan framfört, men en sämre kopia. De fadäser och skandaler som stundom uppdagas ser inte ut att störa honom, han är som en öppen bok. Därmed försvinner mycket av den kreativa tolkningen och möjligheten att läsa mellan raderna, men ibland lyckas man.

 

 


Idag 10:40 Två män åtalas för butiksrånet i Sillerud


Idag 10:40 Nu säljer Gävleborna sitt silver - och en del matsilver


Idag 09:40 Börsen lyfter - oljepriset rasar


Idag 08:40 SMHI varnar för gräsbränder


Idag 08:40 Trots försök - inga sommarflyg från Ronneby


Idag 06:40 Lösningen för att få ner värmekostnaden: En glasvägg


Idag 06:40 Therése Seefried (KD) om arvodeshärvan: "Har agerat i god tro"


Idag 06:40 Tidigare kommunjuristen anmäler Ronnebypolitiker för jäv


Idag 06:40 Expert dömer ut kommunens chanser att återkräva felaktiga arvoden


Idag 06:40 Ny amningsmottagning öppnar - stöd för fler mammor i Värmland


Idag 06:40 Christina ägde whiskyfat hos Mackmyra: "Vi kommer inte göra om det"


Igår 23:40 Oro för att Irak dras in desto längre kriget pågår


Igår 22:40 Slutspelet över för FBK:s damer


Igår 20:40 Analys: De mest lojala - väljarna som skulle kunna rösta på en hund


Igår 20:40 Förlorade benet vid fronten - nu lär sig Andrij åka snowboard


Igår 20:40 Hammarö kommun kommer att riva de omstridda arbetarlängorna


Igår 19:40 Nyheter från dagen: 9 mars


Igår 18:40 Ungdomar i småkommunerna rekryteras av våldsamma storstadsgäng


Igår 18:40 Tryckt stämning på rättegången om dödskraschen på Bönavägen


Igår 17:40 Nu byggs Karlshamns nya vattenverk: "Historiskt"


Igår 17:40 Unga aktiesparare i Värmland om börsnedgången: "Ta det lugnt och andas"


Igår 16:40 Experten: Rusande oljepriset ett "mardrömsscenario"


Igår 16:40 Skoterolycka utanför Gnarp - ambulanshelikopter på plats


Igår 15:40 Klarblå himmel och sol: "Jag kan ta av jackan, då är det vår"


Igår 15:40 Kvinna döms för identitetsstöld efter visselblåsarmejl


Igår 15:40 Kommunen hyr marken utanför stationen - "Ska öka känslan av trygghet"


Igår 14:40 Chatta med SVT:s utsända om kriget i Mellanöstern


Igår 14:40 Norsk polis släpper bild på misstänkt ambassadbombare


Igår 11:40 Hovrättsdom efter gängmordet i Berga - fem män dömda, en frias


Igår 06:40 Hemmasittaren Alva, 19, hoppade av skolan - så kom hon tillbaka


Igår 06:40 Grannen om Blekinges problem med sjukresor: "Fyrkantigt"


Igår 06:40 Grums bland de mest jämställda kommunstyrelserna i länet


Igår 06:40 Från skärmtid till eftertanke: Möt hudikborna som väljer digital fasta


Igår 01:40 Kristersson: Vet precis vad Iran är kapabla till


8/3 21:40 Israel mobiliserar vid gränsen mot Libanon


8/3 20:40 Teknikstrul på Visby lasarett - operationer ställs in


8/3 17:40 Internationella kvinnodagen firades med parad


8/3 14:40 Alkoholsvaga drycker allt populärare - bryggeriet: "Tagit över"


8/3 13:40 Frontalkrock på E45:an i Kil


8/3 10:40 Kinas utrikesminister: "Ett krig som aldrig borde ha inträffat"


8/3 09:40 UD:s plan från Dubai har landat på svensk mark


8/3 08:40 E4 avstängd utanför Gävle efter lastbilsbrand


8/3 06:40 Färre unga ser sig som feminister: "Går mot det traditionella"


8/3 06:40 Från skolan till rymden - här får eleverna besök av rymddesignern


8/3 06:40 Torsby i botten - inte ens 30 procent kvinnor i kommunstyrelsen


8/3 06:40 Ella, 21: "Män tror inte att jag kommer klara Polisskolan"


8/3 03:40 Explosion vid USA:s ambassad i Olso


7/3 23:40 LIVE: Direkt från Mellogolvet


7/3 18:40 Veteranbilsmarknad i Töcksfors lockade tiotusentals besökare


7/3 15:40 Lavin i Åre


Flera nyheter

ANNONS
ANNONS