Efter beslut i HD: 2.300 har rätt till skadestånd

2.300 före detta kunder till elleverantören Kraftkommission har rätt till skadestånd. Det står nu klart efter ett beslut i Högsta domstolen. Konsumentombudsmannen, KO, har företrätt konsumenterna i en så kallad offentlig grupptalan.
Ärendet mot Kraftkommission, som i dag går under namnet Stävrullen Finans AB, har pågått i flera år. Bolaget hade avtal med många kunder om att leverera el till fast pris. När bolaget slutade leverera el blev kunderna hänvisade till en annan leverantör med ett högre pris.
Kunderna och KO menade att Kraftkommission/Stävrullen då skulle ersätta sina kunder för det dyrare el-priset. Både tingsrätt och hovrätt gick på KO:s linje och nu står alltså hovrättens dom fast sedan HD beslutat att inte bevilja prövningstillstånd. (FL-Net)
- Idag 13:36 Billigare anställa forskare
- Idag 13:36 Räntor och valutor: Kronan kämpar til
- Idag 13:35 Oroshärdarna som skrämmer Norman
- Idag 13:13 Åtgärder för jobb: Investeringar i fo
- Idag 12:37 Har du nobbats av en robot?
- Idag 12:16 Handelsbanken slutför brittisk affär
- Idag 11:15 Vårdepp i svensk ekonomi
- Idag 10:16 Stämda för riggade oljepriser
- Idag 10:16 Gruvbolag ansöker om rekonstruktion
- Idag 10:13 Ny vd för -hman-gruppen
- Idag 10:13 Ratos köper byggbolag
- Idag 10:13 Avtech byter vd och ansöker om rekons
- Idag 10:10 Ratos köper norska Hent
- Idag 10:10 Trög tysk tillväxt












